Dojo etiketa – část 1. Začátek a konec cvičení

Dojo etiketa – část 1. Začátek a konec cvičení

Přinášíme vám 1. díl našeho „seriálu“ o dojo etiketě. Popudem k sepsání těchto několika krátkých článků je nejen snaha o přiblížení dojo etikety novým kurzistům, kteří se s ní často ještě nesetkali, ale i jako připomínka všem, kteří k nám již nějaký ten pátek chodí cvičit.

První díly se zaměří na základy chování na tatami (Začátek a konec cvičení, Chování v průběhu tréninku), následovat budou informace o vhodném cvičebním oblečení a hygieně, a zakončíme informacemi, jak se správně chovat během zkoušek. 

Pravidla jsou obecně přenositelná a velmi podobná v různých tělocvičnách praktikujících nejen japonská bojová umění. Chováme se s respektem jak k mistrovi, tak ke sparingům, a dodržujeme smysluplná bezpečnostní pravidla. 

Projevy respektu

Snad každé bojové umění je založeno na respektu a hierarchii a tvoří jasně uspořádané prostředí, v němž by se co nejsnadněji předávaly zkušenosti od cvičebně zkušenějších těm méně zkušeným.

I my dodržujeme takové zásady, sice nikoli nějak dogmaticky (“A teď si dáš 100 kliků, protože jsi odešel na záchod bez dovolení!”), leč rozumně a s citem (“Dáš si jich 10.”).

Začátek a konec cvičení

  1. Při příchodu do tělocvičny a odchodu z tělocvičny se ukloníme čelem ke středu místnosti (resp. ke “kamize”, nejváženějšímu místu v místnosti).
  2. Trénink začíná a končí formálním pozdravem, kterého je cvičenec povinen se účastnit. Ten začíná nástupem do řady, kdy nejvyšší pásky stojí na začátku řady, mistr/mistři stojí naproti a instruktoři kolmo.
  3. V nastoupené řadě následuje sednutí do seizy, tradičního sedu. Ze závažných zdravotních důvodů lze zvolit jinou vhodnou pozici k sezení.
  4. Zpravidla následuje krátká meditace na pokyn mistra “mokuso”. Trvá většinou půl minuty až minutu, máme při ní zavřené oči a složené ruce v klíně. Uvolníme se, zhluboka dýcháme a necháme odplout všechny myšlenky nesouvisející se cvičením. Na konci tréninku naopak necháme vstřebat vědomosti a v mysli ukončíme cvičení.
  5. Mistr dá pokyn druhému nejvyššímu technickému stupni v sále, ten řekne nahlas “rei” a následně se všichni vzájemně ukloní (žáci mistrovi, mistr žákům).
  6. Následně dá mistr pokyn, všichni vstanou. Jako první vstává nejvyšší stupeň, následují cvičenci po jeho levici. Hlídejte si pohyb sedícího vpravo od vás. Začíná se cvičit.

Na shledanou u dalšího dílu „Chování na tatami v průběhu tréninku“!