Flégrovo protiepidemické dvanáctero pro život

Flégrovo protiepidemické dvanáctero pro život

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav má deprimující sdělení – pravděpodobně se už nevyhneme zahlcení nemocnic jako v Itálii či New Yorku. Oproti novodobým chiliastům se zdviženými prsty ale přidal doporučení, které stojí za to sdílet – Jak se v dnešní době chovat, abychom přežili a krizi proměnili na příležitost:

 1. Nainstalujte si do telefonu eRoušku.
 2. Zachovávejte sociální distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich.
 3. Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde dezinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).
 4. Noste kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny, a vyžadujte, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
 5. Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.
 6. Nakupujte vše, co lze, pouze po internetu.
 7. Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadnou akcí se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.
 8. Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenu nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
 9. Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduchu v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.
 10. Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy), čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se udělat si minimálně jednou denně radost.11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
 11. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci zařadit se do těch dvou šťastnějších skupin.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Flegr-Uz-s-tim-nic-nenadelame-Hroziva-predpoved-na-konec-rijna-640765