Vzpomínka na pódium: Jak poskládat tatami

Vzpomínka na pódium: Jak poskládat tatami

Jak poskládat tatami

Na pódiu si před tréninkem skládáme tatami a po něm jej zase uklízíme. V posledních týdnech jsme vymysleli systém, který celý proces posunul blíže k dokonalosti. Je to asi jediná technika, která se dá nacvičit teoreticky a tak se hodí pro období klidu.

Rastr

Máme 66 čtverců. Z toho se dá poskládat tatami 6×11 když je na pódiu místo, nebo 7×10 když na pódiu zavazí trampolína. V tom případě chybí v rozích kostka.

Jak se trousíme na trénink, začínáme skládat tatami, abychom to stihli do začátku. Je nejlepší když polovina lidí kostky nosí a polovina kostky skládá. Nosiči se snaží kostky přinést zhruba na místo, kde nakonec i budou. Nevršte hromádky uprostřed pódia.

Není od věci kostky rozpojit. Překvapivě se s nimi pak manipuluje lépe a tatami se poskládá rychleji, než když se snažíte zacvaknout dvě kostky spojené dohromady.

Skládání

1. krok –  Nejdříve se poskládá první příčná řada. Ta se vyrovná, aby bylo rovně i celé tatami.
2. krok – Od středu první řady se vyskládá druhá podélná řada.
3. krok – Na podélnou řadu se naváží ostatní řady.

Tatami se nikdy nedaří skládat rovně, přesně podle rastru. Skládání “od středu ke kraji” se osvědčilo, protože se při něm odchylky vytlačí ven, a nesejdou se uprostřed, jak se to stává, když skládáme tatami “od kraje do středu”. Poslední kostky se musely do mezery namačkat a spoje tím trpěly. Přece jenom ty kostky nejsou zadarmo. Navíc to zdržovalo.

Některé kostky mají utržené okraje se spoji. Ty dáváme vždy na okraj, aby nám při tréninku v díře nezůstaly prsty.

Smeták

Občas jsou na podlaze kousky polystyrenu od lukostřeleckých terčů. Je fajn to před tréninkem zamést ať se polystyrén netahá na tatami. Obvykle je někde na pódiu schovaný tak široký smeták, že se s ním stačí projít tam a zpátky.

Kolem tatami

Tvrdé předměty jako vozík od tatami, branky, stupně vítězů a podobně uklízíme co nejdále od tatami ať na ně nepadáme při cvičení.

Vzory

Tatami je dvoubarevné. To dává nekonečný prostor naší kreativitě. Je to také výzva, kolik vzorů vymyslíme, než se začneme opakovat.

Někteří nechápou proč skládat tatami i barevně, že prý je to zbytečné, složité, trvá to a podobně… Je zde pár argumentů pro:

  • Umění je to, co nás liší od zvířat.
  • Investovaný čas je minimální, stejně kostky otáčíme, aby pasovaly ve spojích.
  • Náš Facebook je pustý a prázdný, jedna pravidelná fotka týdně jej oživí.
  • Hodně lidí má rádo řád a pořádek.
  • Tatami se vzorem vypadá lépe než strakaté tatami.

Na Facebooku a níže v galerii najdete vzory, které jsme už poskládali. 

Uklízení

Po tréninku se tatami rozloží a uloží na vozík. Tady už o rychlost ani estetiku nejde a na své si přijdou milovníci chaosu.