Luděk Bittner

7. mistr

Mistře vyprávěj

Od malička jsem dělal judo. Jujitsu se mi líbilo kvůli univerzálnosti a všestrannosti.

 

Vždy jsem se věnoval i jiným bojovým sportům. Na střední jsem boxoval, pak jsem chodil na MMA, nějakou dobu jsem závodil v rukopažném boji v zahraničí. Bojovými sporty jsem vždy doplňoval jujitsu.

 

Jujitsu je dobré nejen jako sebeobrana, ale také způsob, jak si v dnešní uspěchané době udržet zdraví, a to nejen fyzické.

 

Jujitsu je dlouhá cesta, nic, co by se dalo naučit za rok. To se odráží i na lidech, kteří k nám chodí, rváči nebo rychlokvašky touhle cestou nikdy nepůjdou.

Určitě ovlivnilo, na cvičení jsem si našel spoustu přátel.

Okamžiků, kdy jsem s tím chtěl seknout bylo hodně, někdy kvůli zranění, někdy kvůli tomu, že jsem měl pocit, že se neposouvám. Cvičení mi ale chybělo a klady vždy převýšily nad zápory, které cvičení sebou nese.

 

Ať začnou hned, včera už bylo pozdě.

 

Hezkých zážitků spojených s jujitsu mám spoustu, ať jsou to vítězství v různých soutěžích nebo společné akce s přáteli, asi bych si nevybral.

 

Gratulace k prvnímu danu

Dnes v sedm hodin večer složil Luděk Bittner úspěšně přísné a náročné zkoušky na mistrovský stupeň Ju-Jitsu podle regulí World Ju-Jitsu and Kobudon Federation a stal se tak v pořadí sedmým mistrem našeho oddílu. Zkušební komisi tvořili Ladislav Petráš (VII.Dan Ju-Jitsu), Roman Kohoutek (V.Dan Karate) a Ivan Vágner (III.Dan Ju-Jitsu). A tleskat mu přišlo na 40 lidí.

Celých 12 let trvala jeho cesta od člena dětské Chumiry přes instruktorování a vedení řady akcí a seminářů (mj. loňské Itálie) až po dnešní den. Víc než o komkoli jiném je možno o něm prohlásit, že si svůj titul tvrdě a poctivě vydřel. Stihl toho hodně: od boxování přes zkušenosti při práci v nočních klubech a barech po roli uznávaného učitele tělocviku a držitele několika trenérských licencí (plavání, masérství atd.). To nejcenější však žádný certifikát nemá: je uznávaným a oblíbeným instruktorem a (sparing) partnerem, přítelem a kamarádem, kterého by si mnoho lidí vybralo, měli-li by volit někoho spolehlivého po svém boku do nebezpečí.

Obdržení titulu mistra však není samo o sobě cílem ba ani odměnou na konci cesty, i když se to tak zdálky jeví. Je to první krok na nové, delší, náročnější, ale také krásnější cestě. Cestě celoživotního vzdělávání a učení. Je to dar, závazek, ale i břímě. Cesta každého mistra, i když je obklopen sebevětším počtem žáků, je cestou samoty. Překročil totiž svým úsilím bod, před který není návratu a za který za ním jen málokdo může. Budiž mu útěchou, že na ní není sám.

Cesta

 • Gokyu (žlutý pás)

  14.6.1998

 • Yonkyu (oranžový pás)

  27.6.1999

 • Sankyu (zelený pás)

  19.11.2002

 • Nikyu (modrý pás)

  30.12.2003

 • Ikkyu (hnědý pás)

  ? (2005-2006)

 • 1.Dan

  28.3.2009

Oblíbené techniky

Ko-uchi-makikomi

Ura-nage

Soto-makikomi