Mistře vyprávěj

S bráchou jsme se prali odjakživa, tak jsme to chtěli dělat trochu na úrovni. Výběr ju jitsu byla asi náhoda.

Všechno si rád zkusím, ale žádnému sportu se nevěnuji systematicky.

Myslím, že dnes se význam bojového umění příliš neliší od významu jiných sportů. Především se jedná o pohyb, který je prospěšný každému.

Myslím, že ju jitsu je pro každého, koho to baví a jeho zdravotní stav mu to alespoň trochu umožňuje. To je asi i důvod, proč na tréniku potkávám směsici nejrůznějších typů lidí, u kterých bych jinak těžko hledal další společné rysy.

Ano. Přináší mi především radost z pohybu.

Gratulace k prvnímu danu

Včera, přesně v poledne, právě když se nedělně rozezněly olomoucké zvony, převzal Petr Kubelík z rukou shihana Ladislava Petráše (VII.Dan JJ) vyplněný certifikát, opravňující ho do konce života nosit mistrovský pás v Ju-Jitsu. Ve zkušební komisi seděl ještě Pavel Valenta (II.Dan JJ) a já. Pražský oddíl tím získal v Petrovi svého osmého mistra, dalšího trenéra a nenápadnou a přece silnou osobnost.

Petrova skromnost je příslovečná (jen co mi dalo práce najít jedinou jeho fotografii!). Po devět let společně se svým bratrem, (který mu zkoušky s nadhledem odspároval) dojížděli dva krát i tři krát týdně 25 kilometrů do Prahy, trpělivě čekali na půlnoční přípoj nebo se trmáceli podél černé Vltavy na kole. Přežili všelijaké naše výmysly, prošli školou hanbo-jitsu, procestovali tisíce kilometrů na semináře a byli by získali patrně černý pás včera oba, ale z pracovních a časových důvodů dal Michal nakonec Petrovi přednost.

Nikdo, kdo nezažil, jak hořce občas chutná beznaděj a pocit, že to nikam nevede a snad nikdy se k mistrovství nedostane, nedokáže naplno ocenit, co znamená obětovat tolik na nekonečné cesty, věřit, pracovat a neztrácet dobrou náladu. Což je poslední rys, který Petra charakterizuje. Mistr se zlým obličejem se může stát možná slavným a obávaným, ale nikdy si nezíská skutečné přátele a vděčné žáky. Petr bude mít pro svou laskavou a obětavou povahu oboje. Na cestu do Japonska, kde se Ju-Jitsu kdysi zrodilo a kam zítra shodou okolností na pár neděl odlétá, mu proto přejme šťastnou cestu! {-iv-}

Cesta

 • Gokyu (žlutý pás)

  1.6.2002

 • Yonkyu (oranžový pás)

  27.4.2003

 • Sankyu (zelený pás)

  14.12.2003

 • Nikyu (modrý pás)

  13.3.2005

 • Ikkyu (hnědý pás)

  10.12.2006

 • 1.Dan

  27.3.2010

Oblíbené techniky

V průběhu cvičení se to mění. Obvykle to byly ty nové v okamžiku, kdy mi začaly alespoň trochu fungovat.