Smirek

6. mistr

Mistře vyprávěj

Chodil tam Kuba a Luďa. Nejspíš mě to zaujalo, zkusil jsem to. Bylo mi 13.

 

Nedokážu říci, jestli se věnuji Ju-Jitsu, natož jiným stylům. Prostě se hýbu a hledám v tom zábavu, efektivitu. Občas navštívím externí seminář.

 

Jde o fyzickou aktivitu, která se při nějaké dávce diciplíny dá provozovat dlouho. Tu dávku neznám:) Soudím z okolí. Možná dává člověku řád? Nebo spíš nedává, ale nabízí. Obecně je třeba se hýbat, jestli to bude bojové umění, nebo ping-pong je asi jedno, pokud to člověka bere.

 

Vnímám rozdíl mezi Ju-Jitsu a naším oddílem. Ju je systém, který má v Evropě mladé kořeny, mimo vznešené „způsob života“ jde o soubor pravidel, technik a způsob jejich provádění. Jestli je pro každého? Ne. Stejně jako není pro každého pletení svetrů. Jestli je ochotné přijmout každého? Ten systém možná ano. Jestli je náš oddíl ochoten přijmout každého? Ani ten nepřijme každého. Oddíl mi přijde jako „samočístící“ skupina. Lidé přicházejí a když zjistí, že jim naše společnost sedne, zůstanou dlouho. Ostatní odejdou. Troufám si říci, že je to zdravá otevřená skupina, kde dlouho nevydrží povrchní, ploší a agresivní jedinci. Důvod vidím v dobrovolnictví. Vedeme tréninky bez nároku na honorář. To znamená, že je třeba to dělat pro dobrý pocit (nebo ze setrvačnosti:). Kdo přijde, nemá ještě setrvačnost a tak mu nezbyde, než sdílet dobrý pocit.

Například jsem tu potkal svou ženu. Většina mých přátel je, nebo byla, spojena s oddílem. Vazby s nimi mám těsnější, než v práci nebo ve škole. Bude to vlivem fyzickému kontaktu.

Uvažoval jsem o stěhování a věděl, že bych tak na čas přestal, ale nepamatuji se, že bych kdy chtěl skončit s cvičením.

 

To je jejich věc. Pokud už ví, že to chtějí zkusit, nepotřebují radu:) Oddíly mají weby, na nich kontakty.

 

Nevybavuje se mi nejlepší zážitek. Těch dobrých je ale spousta.

 

Gratulace k prvnímu danu

Po dvanácti letech práce na sobě nejprve jako žák slavné Chumiry a později mladší a starší instruktor, si vydobyl právo být nazýván Mistrem a Učitelem, tedy Sensei(em). V japonštině znamená tento titul ale víc. Označuje člověka, který se dlouhodobě a dobrovolně podřídil náročným požadavkům, který na sobě dlouhá leta trpělivě a často bolestivě pracoval, aby se změnil. Aby dozrál.

Znamená ale též, že okolí uznalo a přijalo tuto proměnu. Stal se pro ně vzorem, člověkem, který svým životem, chováním a činy bude napříště určovat, co je správné a následováníhodné. Podstoupit mistrovské zkoušky znamená tedy chtít přijmout tuto zodpovědnost a zkoušky samy pak nejsou než symbolickým vyjádřením a potvrzením této proměny.

Považuji si za čest, že mi osud umožnil podílet se na přípravě Šestého Mistra a jsem si jist, že svět v jeho osobě ještě mnoho získá.

Cesta

 • Gokyu (žlutý pás)

  5.6.1999

 • Yonkyu (oranžový pás)

  1.4.2001

 • Sankyu (zelený pás)

  28.11.2002

 • Nikyu (modrý pás)

  16.12.2003

 • Ikkyu (hnědý pás)

  19.2.2006

 • 1.Dan

  29.3.2008

Oblíbené techniky

V postoji na blízko